czwartek, 11 listopada 2010

Stomatolog - inne spojrzenie na zawód

Lekarz stomatolog, nazywany inaczej dentystą, jest specjalistą od chorób jamy ustnej, a w szczególności zębów.
Stomatolog powinien potrafić diagnozować oraz leczyć następujące choroby:

  • zębów, dziąseł,
  • błony śluzowej jamy ustnej,
  • korygować wady zgryzu,
  • leczyć protetycznie,

oraz udzielać pacjentom informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.


Stomatolog - praca

W przypadku ukończenia specjalizacji z chirurgii szczękowo-twarzowej do zadań lekarza stomatologa należy także diagnozowanie i leczenie chorób w obrębie twarzo-czaszki, przeprowadzanie zabiegów i operacji chirurgicznych w przypadku chorób pochodzenia nowotworowego, zapalnego czy urazów (w tym również w zakresie chirurgii plastyczno-rekonstrukcyjnej). Obejmuje to także opiekę pooperacyjną oraz późniejszą rehabilitację pacjentów.

Poza specjalizacją z chirurgii szczękowo-twarzowej można także ukończyć specjalizację z chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji.

Przyszli dentyści mogą znaleźć pracę w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (gabinety dentystyczne w szkołach, przychodniach i klinikach, praca w szpitalu) lub w prywatnych gabinetach. Po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat mogą również założyć własny gabinet stomatologiczny.

Od lekarzy stomatologów poza wymaganą wiedzą medyczną, oczekuje się przede wszystkim odpowiedniego podejścia do pacjentów. Dodatkowo wymagana jest wyjątkowa zręczność manualna, na niej bowiem opiera się większość czynności wykonywanych przez stomatologów. Ponieważ stomatologia jest dziedziną stale rozwijającą się - pojawiają się nowe metody leczenia przy pomocy coraz bardziej specjalistycznych urządzeń, wskazane jest także ciągłe dokształcanie się lekarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz